Próby Końcowe a Czas na Ukończenie
Czy Wykonawca musi wykonać Próby Końcowe w terminie określonym jako Czas na Ukończenie? Czy Próby Końcowe obejmują Czas na Ukończenie? Czy definicje pojęć Czas na Ukończenie i Próby Końcowe są w WK FIDIC jednoznacznie? Spróbujmy te kwestie przeanalizować.
Ogólne Warunki FIDIC
Rozdział 10 Warunków Kontraktowych FIDIC określa procedurę przejęcia Robót przez Zamawiającego.Z klauzuli 10.1 wynika, że „Roboty będą przejęte przez Zamawiającego gdy (…) zostało wydane wystawione Świadectwo Przejęcia dla Robót, lub należy przyjąć, że zostało wystawione zgodnie z niniejszą klauzulą”. Prześledźmy zatem procedurę wydania Świadectwa Przejęcia:
1) Wykonawca kończy Roboty i występuje z wnioskiem o wydanie Świadectwa Przejęcia (może być też odwrotnie, nie wcześniej jednak niż 14 dni przed zakończeniem Robót)
2) Inżynier Kontraktu ma 28 dni na wystawienie Świadectwa Przejęcia lub odrzucenie wniosku wykonawcy
3) Inżynier wydaje Świadectwo Przejęcia „ustalając datę z jaką Roboty lub Odcinek zostały ukończone zgodnie z Kontraktem”
4) Z chwilą wydania Świadectwa Przejęcia Zamawiający przejmuje Roboty.
Warto tu dokonać kilku spostrzeżeń.
Świadectwo Przejęcia, Czas na Ukończenie, Próby Końcowe
Po pierwsze zakończenie Robót nie jest równoznaczne z ich przejęciem. Po drugie przejęcie nie następuje bezpośrednio po zakończeniu Robót (choć taka sytuacja jest możliwa). Występuje tu okres w którym IK bada czy warunki do wystawienia Świadectwa Przejęcia zostały spełnione. Trwają też Próby Końcowe (o ile miały być wykonane). Po trzecie po zakończeniu Robót odpowiedzialność za Teren Budowy pozostaje przy Wykonawcy (aż do wydania Świadectwa Przejęcia). Po czwarte Okres Zgłaszania Wad płynie od chwili ukończenia Robót (a nie ich przejęcia). Wynika to bezpośrednio z klauzuli 1.1.3.7 WK FIDIC (definicja Okresu Zgłaszania Wad). Po piąte IK nie może wydać Świadectwa Przejęcia dopóki nie stwierdzi pomyślnego przeprowadzenia Prób Końcowych. Po szóste z wymienionych wyżej wniosków rodzi się pewne zamieszanie związane z Czasem na Ukończenie (Czasem na Wykonanie wg nowszego tłumaczenia w YELLOW BOOK). Zgodnie bowiem z klauzulą 1.1.3.3 „Czas na Ukończenie” oznacza czas (…) przeznaczony na ukończenie Robót lub, zależnie od przypadku, ich Odcinka na mocy klauzuli 8.2 [Czas na Ukończenie, ustalony w Załączniku do Oferty…” Zaś zgodnie z klauzulą 8.2 „Wykonawca ukończy całość Robót (…) w Czasie na Ukończenie (…) włącznie z: (a) zaliczeniem Prób Końcowych”.
Czy IK potwierdza Czas na Ukończenie i Próby Końcowe?
To jak to jest? Czas na Ukończenie jest terminem ukończenia Robót, czy to jest jednak termin ukończenia Robót plus Próby Końcowe? Jeśli z powyższych wniosków wynika, że warunkiem wystąpienia z wnioskiem o wydanie Świadectwa Przejęcia nie jest wykonanie Prób Końcowych (te mają być wykonane przed wydaniem Świadectwa), to chyba jednak jest to termin ukończenia Robót. Z drugiej strony przeczy temu treść klauzuli 8.2 WK FIDIC. Należałoby zatem chyba przyjąć, że termin ukończenia Robót nie jest równoznaczny z Czasem na Ukończenie. Dalsza analiza klauzuli 10.1 nie pomaga. Jest tam bowiem napisane, że Inżynier stwierdza w Świadectwie Przejęcia datę z jaką „Roboty lub Odcinek zostały ukończone”. Ale sens chyba powinien być taki, że IK stwierdza czy Wykonawca dotrzymał Czasu na Ukończenie (a zatem czy wykonał również w tym czasie Próby Końcowe).
Może niepotrzebnie komplikuję, ale interesujące nas postanowienia Kontraktu chyba do końca tu ze sobą nie grają. Rozwiązania nie podsuwa też uważna analiza oryginalnego brzmienia WK FIDIC (przed ich tłumaczeniem na język polski). Nakładając na to wszystko naszą krajową procedurę odbioru robót wynikającą z przepisów kodeksu cywilnego i utrwalonej praktyki budowlanej można dostać bólu głowy.