Polecenie Zmiany Kontraktu

Klauzula 3.3 WK FIDIC stanowi, że Inżynier Kontraktu może wydawać Wykonawcy 2015-04-15 (67)polecenia konieczne do wykonania Robót oraz usunięcia wad. Wykonawca ma obowiązek zastosować się do poleceń wydanych przez Inżyniera lub jego upoważnionego asystenta, przy czym jeżeli polecenie stanowi Zmianę, to ma zastosowanie rozdział 13 [Zmiany i korekty]. Z klauzuli 13.1 dowiadujemy się, że Wykonawca wykona i będzie związany każdą Zmianą za wyjątkiem trzech przypadków, o których powiadomi on niezwłocznie Inżyniera, tj.: (i) Wykonawca nie może w danym czasie uzyskać Dostaw, potrzebnych do wykonania Zmiany; (ii) Zmiana obniży bezpieczeństwo czy przydatność Robót; (iii) Zmiana będzie miała wypływ na spełnienie Wykazu Gwarancji. Jednak nawet w powyższych sytuacjach IK może odwołać, potwierdzić lub zmienić swoje polecenie.

 

Dla pełnej jasności zerknijmy jeszcze w definicję Zmiany (kl. 1.1.6.9). Wg niej Zmianą jest każda zmiana w Robotach, polecona lub zatwierdzona jako zmiana na mocy rozdziału 13 [Zmiany i korekty].

 

Jak to zatem jest? Inżynier Kontraktu może jednostronnie zmienić przedmiot tego Kontraktu i Wykonawca ma obowiązek zastosować się do takiej zmiany? Przy zamówieniach publicznych raczej nie. Wydaje się bowiem, że na przeszkodzie stoi tu art. 139 ust. 2 pzp oraz art. 139 ust. 1 pzp w związku z art. 77 §1 kodeksu cywilnego. Wyjaśniając, art. 139 ust. 2 pzp stanowi, że umowa w sprawie zamówienia publicznego wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Zgodnie z art. 139 ust. 1 do umów o zamówienie publiczne stosuje się przepisy kodeksu cywilnego w sprawach nieuregulowanych. Prawo zamówień nie precyzuje formy prawnej dla zmian umowy, zatem sięgamy do KC. Zgodnie z art. 77 §1 kc uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia. Zatem zmiany umowy o zamówienie publiczne wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Odnosząc to to Zmiany do Kontraktu, Wykonawca musi złożyć pisemne oświadczenie woli zawierające akceptację tej Zmiany. Bez takiego oświadczenia polecenie Zmiany Inżyniera stanowiące zmianę do umowy o zamówienie publiczne nie wywiera skutków prawnych. Oczywiście Zamawiający musi pamiętać jeszcze o art. 144 pzp, ale o tym napiszę przy innej okazji.

 

Pamiętając o powyższych regułach warto zmodyfikować przed zawarciem Kontraktu klauzule 3.3 i 13.1, tak by Strony nie miały żadnych wątpliwości jakie zasady rządzą Zmianą do Kontraktu. Brak takiej modyfikacji rodzi często szereg nieporozumień zrodzonych najczęściej z mylnych przekonań Zamawiającego o możliwości wymuszenia na Wykonawcy zmian w Kontrakcie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *