Siła Wyższa w procedurach FIDIC

Warunki Kontraktowe FIDIC zawierają własną definicję pojęcia „siły wyższej”. Definicję tę zawiera klauzula 19.1 (Żółty i Czerwony FIDIC) w której w pierwszej kolejności opracowana określono explosion-guatemala-mountain-2473ogólne przymioty zdarzenia które można uznać za siłę wyższą, a w dalszej kolejności wskazano listę przykładowych zdarzeń mieszczących się w kategorii Siły Wyższej. Warunkami uznania zdarzenia za Siłę Wyższą według procedur FIDIC jest zatem „wydarzenie lub okoliczność: (a) na którą Strona nie ma wpływu, (b) przeciw której ta Strona nie mogła w racjonalny sposób zabezpieczyć się przed zawarciem Kontraktu, (c) której, skoro wystąpiła, taka Strona nie mogła w racjonalny sposób uniknąć lub przezwyciężyć, oraz (d) której nie można uznać za wywołaną w znacznym stopniu przez drugą Stronę.

Powyższa definicja w gruncie rzeczy odpowiada definicji wypracowanej w krajowym orzecznictwie sądowym. Sąd Najwyższy w uchwale pełnego składu Izby Cywilnej z dnia 26 października 2007 r. (III CZP 30/07, OSNC 2008/5/43) stwierdził, że „siłę wyższą ujmuje się jako zjawisko zewnętrzne, nieuchronne, którego nie można przewidzieć ani mu się przeciwstawić”.

Klauzula 19.1 wymienia wprost przykłady zdarzeń które Strony będą uznawać za Siłę Wyższą. Są to m.in. wojna lub inne działania wojenne, terroryzm, zamieszki, klęski żywiołowe. Również w tym ujęciu pojęcie siły wyższej jest co do zasady tożsame z wypracowanym przez krajową judykaturę i naukę prawa. Podkreślenia wymaga, że wyliczenie przypadków siły wyższej jest otwarte, tzn. za siłę wyższą moze zostać uznane inne zdarzenie o ile wypełnia definicję ogólną opisaną w klauzuli 19.1 Warunków Kontraktu. Warto również zauważyć, że na Siłę Wyższą nie może powoływać się Strona obowiązana do zapłaty określonej kwoty na podstawie Kontraktu (klauzula 19.2).

W przypadku gdy w następstwie Siły Wyższej Wykonawca nie ukończy Robót w Czasie na Ukończenie lub poniesie dodatkowy Koszt jest uprawniony do wystąpienia z roszczeniem terminowym lub finansowym. Ocenę zasadności roszczenia przeprowadza Inżynier Kontraktu na podstawie klauzuli 3.5 Warunków Kontraktowych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *