W zamówieniach publicznych klauzulę 4.4 należy dostosować

Klauzula 4.4 Warunków Kontraktowych FIDIC (Żółta i Czerwona Książa) określa procedurę pipe-silo-ventilation-4494zgłoszenia Podwykonawców. Zgodnie z treścią wymienionej klauzuli Wykonawca ma przede wszystkim zakaz podzlecania całości Robót. Następnie klauzula zawiera postanowienie w zakresie odpowiedzialności Wykonawcy za Podwykonawców, tak jakby były to działania własne Wykonawcy. Następnie Wykonawca nie jest obowiązany do zgłaszania dostawców Materiałów ani Podwykonawców wprost wymienionych w Kontrakcie. W pozostałym zakresie Wykonawca jest obowiązany do uzyskania zgody Inżyniera na każdego z Podwykonawców.

 

Należy pamiętać, że w przypadku zamówień publicznych kwestie angażowania podwykonawców do realizacji części Kontraktu reguluje prawo zamówień publicznych (art. 143b i następne). Przepisy te szczegółowo określają procedurę zgłaszania i akceptacji Podwykonawców przez Zamawiającego. W pierwszej kolejności podkreślenia wymaga, że zgłoszeniu podlegają zarówno podwykonawcy wykonujący roboty budowlane, dostawcy jak i usługodawcy. W przypadku dostawców i usługodawców nie ma obowiązku zgłoszenia o ile wartość umowy podwykonawczej jest mniejsza od 0,5% wartości Kontraktu lub nie przekracza równowartości 50.000 zł (przy czym Zamawiający może ustalić niższą wartość). Ponadto wraz ze zgłoszeniem Podwykonawcy który będzie wykonywał roboty budowlane Wykonawca ma obowiązek załączyć projekt umowy podwykonawczej, a po podpisaniu umowy również umowę. W przypadku usługodawcy lub dostawcy załącza się już podpisaną umowę. Następnie pzp reguluje również kwestię odrzucenia Podwykonawcy przez Zamawiającego. W przypadku dostaw lub usług Zamawiający może odrzucić podwykonawcę jedynie w przypadku w którym termin płatności należności podwykonawcy przekracza 30 dni. W przypadku umów podwykonawczych, których przedmiotem są roboty budowlane Zamawiający może odrzucić zgłoszenie we wszystkich przypadkach, któe przewidział w specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego na etapie postępowania o wyłonienie wykonawcy robót. Ponadto wskazać również należy, że do kategorii robót budowlanych prawo zamówień publicznych zalicza np. najem sprzętu budowlanego z obsługą operatorską. W sytuacji w której za brak należytego zgłoszenia grozi dotkliwa kara umowna ma to spore znaczenie.

 

Jak zatem widać oryginalna treść klauzuli 4.4 Warunków Kontraktu nie jest wystarczająca dla prowadzenia Kontraktu w oparciu o przepisy prawa zamówień publicznych, a częściowo wydaje się również niezgodna z obowiązującymi przepisami pzp. Ponadto należy się również zastanowić nad tym, czy zgłoszenie Podwykonawcy Inżynierowi Kontraktu jest równoznaczne ze zgłoszeniem samemu Zamawiającemu. Z jednej strony Inżynier zgodnie z postanowieniami Warunków Ogólnych należy do Personelu Zamawiającego i występuje w imieniu Zamawiającego, z drugiej strony w takim wypadku należałoby jednak dokonać zgłoszenia również Zamawiającemu. Nie powinniśmy mieć z tym problemu, bowiem klauzula 1.3 regulująca kwestie przepływu informacji w zasadzie obliguje Wykonawcy do przesyłania wszelkich powiadomień kierowanych do Inżyniera również do wiadomości Zamawiającego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *